مقام حضرت فاطمه زهرا((سلام الله علیها))…

980530_603

حضرت فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) نزد پیامبر(صلی الله علیه وآله) از چه جایگاه و منزلتی برخوردار بودند؟

حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) دخت پیامبراکرم(صلی الله علیه وآله) کوثر فیض بخشی است که خداوند متعال به وجود او، شِماتتِ دشمنان پیامبر را که آن حضرت را بی نسل و فرزند توصیف می کردند، پاسخ داده و سوره کوثر را نازل فرموده است:{إنَّا أعطَیناکَ الکَوثَر}.

سرور زنان عالم، نزد پیامبر(صلی الله علیه وآله) جایگاه والایی داشتند، تا آنجا که درباره او فرمودند:((فاطمه پاره تَنِ

من است، هرکه او را به خشم آورد، مرا به خشم آورده است))..فاطمةُ بَضعةُ مِنِّی، فَمن اَغضبها فقد اَغضَبنی..

آزار و اذیت فاطمه، به خشم آوردن پیامبر(صلی الله علیه وآله) را در پی دارد و هر که فاطمه را بِیازارد، قطعا عذابی دردناک دارد..

خداوند فرموره است:{آنان که پیامبر خدا را آزار می دهند، عذابی دردناک برای آنان است.}

در روایتی دیگر است که پیامبر(صلی الله علیه وآله)، خشم و رضای را موجب خشم و رضای خداوند دانسته و فرموده است:((ای فاطمه! خداوند بخاطر خشم تو، خشم می گیرد و با رضای تو راضی می شود.))

این، مقام والایی که برای حضرت زهرا(سلام الله علیها) است که خشم و رضای او معیار و خشم و رضای خداوند به حساب امده است و این بر عصمت او دلالت می کند. خداوند چون عادل است و حکیم، جز بر کافر و گنهکار غضب نمی کند و جز از مؤمن و مطیع، راضی نمی شود.

حضرت فاطمه(سلام الله علیها) در سایه این کرامت، در زبان پیامبراکرم(صلی الله علیه وآله) سرور زنان جهان گشت و آن حضرت فرمودند))ای فاطمه! آیا نمی خواهی سرور زنان جهان و سرور زنان مؤمن و سرور زنان این امت باشی؟))

با آنکه حضرت زهرا(سلام الله علیها) معصوم است و گناه نمی کند، لیکن پیامبر نیست، چون میان عصمت و نبوت تلازمی وجود ندارد.حضرت مریم(سلام الله علیها) نیز با تصریح قرآن کریم معصوم بود، اما پیامبر نبود.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار