نیمه شعبان روز جهانی مستضعفان؛ تجلی مهر و عدالت اجتماعی گرامی باد

12

AKSGIF.IR-pass over GIF-تصاویر متحرک عید فطرh2

137462

روز جهانی مستضعفان؛ تجلی مهر و عدالت اجتماعی

نیمه شعبان روز جهانی مستضعفان نام گذاری شده است؛ زیرا در حکومتی که خورشید دوازدهم، حضرت ولی عصر(عج)، آن را بنیانگذاری می کند، زمام امور در دست طبقات محروم و مستضعف جامعه است.
هیئت سادات و محبان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها؛ مستضعفان، قشری از مردم اند که نیاز به حمایتهای اجتماعی و اقتصادی و شاید فرهنگی دارند و این نگاه حمایتی از آن دسته موضوعاتی است که باید در همه جوامع بشری مورد اهمیت قرار بگیرد؛ چراکه این مستضعفان اند که بنا به وعده خداوند وارثان زمین هستند.
مستضعفان در طول تاریخ، فراز و نشیب های فراوان و پیچیدگی های ویژه ‌ای را پشت سر نهاده اند.سردمداران زر و زور و تزویر و مستکبران خودپرست، به شیوه های مختلف می ‌کوشیدند تا آنان را زیر سلطه خود داشته باشند.
در طول این کشمکش ها، قدرت ‌طلبان و سودجویان که خوی استکباری در وجودشان ریشه دوانیده است، از هر روشی بهره برده ‌اند. اگر منافع خویش را در زندگی آنان می ‌یافتند، آنان را نمی ‌کشتند و چنانچه مصلحت خود را در مرگشان می ‌دیدند، تخت تجاوز و عیش و نوش خود را بر فراز استخوان‌ های خرد شده آنان بنا می ‌کردند.
پیام آوران الهی، رهبران آسمانی، امامان، مصلحان، عالمان نیک سیرت و همه فرهیختگان و محرومان و مظلومان تاریخ برای دست ‌یابی به آرمان ‌ها و اهداف مقدس و فطرت خداجوی بشری کوشیده و در این راه، رنجهای بسیاری نیز به جان خریده ‌اند.آنان هرگاه که به پیروزی دست یافتند، زمینه‌های بندگی مردم را در برابر خدا فراهم آوردند و خود، پیشاپیش آنان در برابر خدا به خاک افتادند و هرگز درصدد هماوردی با آفریدگار جهان و زیرپا نهادن قوانین و فرمانهای او برنیامدند.هرگاه هم که شکستی ظاهری نصیبشان شد، هرگز سرخورده نشدند و احساس شکست نکردند؛ زیرا شکست و پیروزی برای آنها معنای دیگری داشت.
پیام امام خمینی (رحمه الله علیه) در مورد مستضعفان
یکی از بارزترین خصوصیات حضرت مهدی موعود(عج) این است که حکومت عدل جهانی به رهبری آن حضرت و با حضور و همّت و نقش آفرینی «مستضعفان» تشکیل می شود.این خصوصیت، همان است که در کلام و پیام امام خمینی رحمه الله ، بسیار مورد توجّه بود وا یشان به صورت مکرّر با تعبیراتی از قبیل مستضعفان، محرومان، پابرهنه ها و گودنشین ها از این قشر مهم، ولی فراموش شده، یاد می کردند و بر ضرورت خدمت به آنها تاکید می کردند.از همین روست که روز نیمه شعبان «روز جهانی مستضعفان» نام گرفته است.
یکی از ویژگیهای حضرت امام خمینی رحمه الله آن بود که ادبیات قرآن را وارد انقلاب اسلامی می کرد. بنابراین ادبیات انقلابی امام، ادبیات قرآنی بود. یکی از این واژه ها، واژه مستضعفان بود که امام همواره بر آن تأکید داشت.صف آرایی مستکبران در مقابل مستضعفان، تقابل عدل و ظلم و رویارویی محرومان و چپاولگران، همواره درکلام و پیام امام موج می زد.از این مهم تر، عملکرد امام خمینی بود که علاوه بر زبان، با قلم و قدم و با تمام توان، در خدمت مستضعفان و محرومان بود و مبارزه با ظلم و ظالم و مستکبران را خط مشی اصولی خود قرار داده بود.
نیمه شعبان روز جهانی مستضعفان نام گذاری شده است؛زیرا در حکومتی که خورشید دوازدهم، حضرت ولی عصر(عج)، آن را بنیانگذاری می کند، زمام امور در دست طبقات محروم و مستضعف جامعه است.در این نظام مقدس و الهی، طبقه اشراف و مستکبران که همیشه بر اثر خصلت برتری جویی و سلطه طلبی در برابر قیام های الهی پیامبران و اولیای دین ایستاده و از پذیریش عدل در جامعه خودداری کرده اند، هیچ گونه جایگاهی نخواهند داشت.
خداوند در قرآن می فرماید: «ما اراده کرده ایم که بر مستضعفان منّت نهاده، آنها را پیشوایان و وارثان زمین قرار دهیم». این آیه شریفه به صراحت از امامت و حکمرانی مستضعفان و پابرهنگان در عصر ظهور امام آخرین و پیشوای مستضعفان سخن می گوید  و پایان دوره ستم و سلطه استکبار را به همگان نوید می دهد.
مستضعف در کلام مقام معظم رهبری
«ما منتظریم؛ یعنی این امید را داریم که با تلاش و مجاهدت و پی گیری، این دنیایی که به وسیله دشمنان خدا و شیاطین از ظلمات وجور و طغیان و ضعیف کشی و نکبت حاکمیت ستمگران و قلدران و زورگویان پر شده است، در سایه تلاش و فعالیت بی وقفه ما یک روز به جهانی تبدیل خواهد شد که در آن انسانیت و ارزشهای انسانی محترم است و ستمگر، زورگو، ظالم، قلدر و متجاوز به حقوقِ انسانها، فرصت و جایی برای اقدام و انجام خواسته و هوا و هوس خود پیدا نخواهد کرد.این روشنایی در دیدگاه ما نسبت به آینده وجود دارد… مسئله امام زمان(عج) یکی از زنده ترین مسائل اسلامی است که هم در دوران مبارزه با طاغوت به مبارزین امید می داد  و هم امروز که حکومت مستضعفین زمین است، ما را تشویق می کند که حرکت خود را تسریع کنیم.»
جمهوری اسلامی و حمایت از مستضعفان 
یکی از شعارهای اصلی و اولیه انقلاب اسلامی حمایت از مستضعفان است و با پیروزی انقلاب اسلامی و فرمان امام (ره)، کمیته امداد برای حمایت از مستضعفان تشکیل شد.
در سال های اولیه تشکیل این نهاد مسئولیت های چندانی بر دوشش نبود؛ اما امروز این نهاد برای حمایت همه جانبه از مستضعفان اقدامات وسیعی را در سراسر کشور انجام می دهد و همه نوع خدماتی به آنها ارائه می کند.
این حمایت ها توانسته نه تنها از نظراقتصادی، بلکه از نظر اجتماعی و تعالی روحی و فکری مددجویان و مستضعفان موثر باشد و این روزها نگاه به کمیته امداد نگاهی فرا منطقه ای شده و همه نسبت به نقش موثر و تاثیر گذار این نهاد در حمایت از مستضعفان آگاهی دارند.

klgjyg

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار